• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak wygląda zawód stomatologa?

Moglibyśmy zapytać - kim jest stomatolog? Potocznie nazywamy go dentystą i towarzyszy nam praktycznie od samego dzieciństwa. Stomatolog jest specjalistą od chorób zębów i jamy ustnej, więc jego zadaniem jest zdiagnozowanie i leczenie chorych zębów, dziąseł, błony śluzowej w jamie ustnej, korygowanie wad zgryzu, leczenie z zakresu protetyki oraz edukowanie pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej. 

Idziemy do dentysty
Warto wiedzieć, że do dentysty możemy udać się na wizytę kontrolną, która jest całkowicie darmowa. Celem takiej wizyty jest własnie "przegląd" stanu naszego uzębienia, a niestety, większość ludzi ma z nim problem przez całe życie. I nie zawsze sprawdza się dewiza "lepiej zapobiegać niż leczyć", ponieważ na stan naszych zębów składa się wiele różnych czynników, a nierzadko też - stan naszego żołądka i układu pokarmowego. 

Chirurg-stomatolog
Stomatolog może również specjalizować się w chirurgii szczękowo-twarzowej, i w takim przypadku do jego zadań należy diagnozowanie i leczenie chorób właśnie w obrębie twarzy i czaszki, przeprowadzanie różnego rodzaju zabiegów i operacji chirurgicznych, a również prowadzenie pacjenta w czasie chorób nowotworowych, stanów zapalnych albo urazów. Zajmowanie się urazami twarzo-czaszki wkracza już w zakres chirurgii plastyczno-rekonstrukcyjnej. Pamiętajmy też, że do zadań stomatologa należy również opieka nad pacjentem po różnych operacjach oraz rehabilitacja.

Jakie są jeszcze inne specjalizacje?
Oprócz tych wymienionych przez nas powyżej, można specjalizować się w stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej, protetyce stomatologicznej, periodontologii i ortodoncji. 

Gdzie szukać pracy?
Oczywiście, samo skończenie studiów nie gwarantuje nam zdobycia posady. Jednak publiczne zakłady opieki zdrowotnej, takie jak np. gabinety dentystyczne w szkołach, przychodniach i klinikach czy szpitalach stoją przed nami otworem. Zazwyczaj warto popracować w takim miejscu przez kilka lat, by móc otworzyć własny prywatny gabinet (trzeba przepracować odpowiednią liczbę godzin).

Nie tylko studia
Niestety, nie tylko studia mogą zrobić z ciebie dobrego stomatologa. Tak jak podczas każdej pracy z ludźmi, w cenie jest podejście do nich, wyrozumiałość, cierpliwość i empatia. Na pewno masz świadomość, jak wiele osób wręcz panicznie boi się wizyty w gabinecie dentystycznym i wizytę tam odkłada praktycznie w nieskończoność. Wskazane jest również ciągłe dokształcanie się w swojej dziedzinie.

Zobacz również