• Lata doświadczeń w biznesie
img

Usuwanie osadu nazębnego

Codziennie na zębach gromadzi się osad – nawet jeśli nie pijemy kawy czy herbaty, nie palimy tytoniu i dbamy o higienę jamy ustnej. Stanowi on efekt mineralizowania się płytki nazębnej. Może mieć postać żółtawą lub brunatną, co sprawia, że przebarwienie jest widoczne i wpływa na estetykę uzębienia. Codzienne szczotkowanie, nawet z wykorzystaniem past wybielających i płynów do płukania ust oraz nici dentystycznej, może nie przynieść spodziewanych rezultatów. Wówczas warto zapytać dentystę o zabieg usunięcia osadu nazębnego.

Konsekwencje nieusuwania osadów
Osad i płytka nazębna odkładają się w sposób ciągły i trudno uniknąć ich pojawienia się nawet przy bardzo starannej pielęgnacji. Podczas okresowych przeglądów dentystycznych stomatolog na pewno zaproponuje zabiegi, które oczyszczą powierzchnię zębów. Zaniedbanie tej kwestii może mieć poważne konsekwencję i nie chodzi tylko o nieestetyczny wygląd. Nagromadzenie się osadu prowadzi do powstania twardego i mocno przylegającego do zębów kamienia nazębnego. Gromadzi się szczególnie w przestrzeniach międzyzębowych tworząc brunatne złogi. Stanowią one idealne siedlisko dla bakterii – ich namnażanie się jest z kolei początkiem stanów zapalnych dziąseł. Zaniechanie ich leczenia prowadzi do parodontozy i osłabienia korzeni zębów, które mogą zacząć chwiać się i w rezultacie nawet wypadać.

Zabieg polishingu
Usuwanie kamienia jest najtrudniejsze, bo może mieć on postać zarówno nadziąsłową, jak i poddziąsłową. Osad można jednak zlikwidować podczas całkowicie bezbolesnego dla pacjenta i prostego zabiegu polishingu. Polega on na wykorzystaniu specjalnej pasty nakładanej na szczoteczkę lub gumkę. Końcówki przeznaczone do wykonywania polishingu mocowane są na urządzeniu do borowania zębów, zatem przeprowadzenie zabiegu nie wymaga dodatkowego sprzętu i jest możliwe w każdym gabinecie stomatologicznym. Dentysta delikatnie usuwa wszystkie przebarwienia, a pacjent po zabiegu odczuwa wyraźną gładkość zębów. Polishingowi nie towarzyszy ból i dyskomfort, jakie mogą pojawić się podczas piaskowania.
Zabieg polishingu może towarzyszyć innym działaniom mającym na celu usunięcie osadu i kamienia nazębnego. Wykonuje się go często po piaskowaniu dla uzyskania dodatkowego wygładzenia i jeszcze dokładniejszego oczyszczenia. Po zabiegach skallingu i paskowania mogą pozostać drobne nierówności, które łatwo wygładzić szczotką lub gumką oraz wykorzystując odpowiednią pastę polerującą.

Zobacz również