• Lata doświadczeń w biznesie
img

Skaling zębów

Utrzymanie zębów w dobrej kondycji zależy od wielu rzeczy, nie tylko od ich regularnego szczotkowania. Oczywiście jest to bardzo ważna czynność, którą musimy regularnie wykonywać, ale nie wolno zapomnieć o regularnych wizytach u stomatologa, nawet jeśli nic nam nie dolega. Jego kontrola to nic strasznego, jeśli dobrze dbaliśmy o higienę jamy ustnej nie powinny grozić nam nieprzyjemne zabiegi.
Co jakiś czas nasz dentysta powinien zalecić nam oczyszczenie zębów z kamienia, jednym ze sposobów jest skaling zębów.

Kamień nazębny, a skaling

Przez cały czas nasza płytka nazębna ulega zmineralizowaniu, nawet przy utrzymywaniu higieny na wysokim poziomie. Lekceważenie tego faktu może doprowadzić do stanów zapalnych przyzębia, ponieważ na kamieniu zbierają się bakterie, przyczyniające się do schorzeń zębów i dziąseł. Kamień nazębny jest podatny na przebarwienia, zostawiając na szkliwie nieestetyczne plamy.

W celu usunięcia kamienia można zastosować skaling lub piaskowanie. Ten pierwszy zabieg polega na pozbyciu się osadu z użyciem mechanicznych lub ręcznych ultradźwiękowych skalerów dentystycznych. Wygenerowania drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę przenoszone jest na powierzchnię zęba, dzięki czemu kamień znajdujący się na nich pęka i można się go wtedy pozbyć.
Taki zabieg należy powtarzać raz lub dwa razy w roku, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Czasami nawet, gdy ktoś dba o zęby, pojawia się u niego kamień nieco częściej, ma to związek ze składem śliny i nawykami żywieniowymi danej osoby.

Skaling, a piaskowanie zębów

Obie metody są skuteczne w celu usuwania kamienia nazębnego. Najlepsze efekty przynoszą, gdy są stosowane razem. Na początku powinno się rozbić kamień nazębny z użyciem skalingu, czyli usunięcia go z użyciem głowicy, która go rozbija i wypłukuje wodą. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie zabiegu piaskowania, czyli usunięcia osadu i powierzchownych przebarwień. Szkliwo zębów jest polerowane, dzięki czemu powtórne osadzanie się kamienia jest utrudnione. Wykonanie obu zabiegów doprowadza do najdokładniejszego wyczyszczenia zębów z kamienia i zapobiega tworzeniu się go w przyszłości.
Skaling nie jest zabiegiem bolesnym, nie wymaga znieczulenia, jednak niektórzy uważają, że jest dość nieprzyjemny. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Zobacz również